Subscribe Twitter Facebook

13 Aralık 2011 Salı

ibretlik hikayeler


bu görmüş olduğunuz yapı türkiyenin ilk demiryolu köprüsüdür. tren şoförleri tarafından uzun süre kullanıldığı için bu köprünün etrafı, çeşitli öküz türlerinin yaşam alanı haline gelmiş, fakat yakın köylerden bir köy ağasının ete düşkünlüğü yüzünden, öküzlerin soyu tükenmiştir. yerli halkın inanışına göre bu öküzlerin ruhu hala bu topraklarda dolaşmakta, arada sırada köprü etrafında gezinip belki tren geçer ümidiyle gözlerini köprüye dikmiş öküz siluetleri görülmektedir.


kral 12. felis ketus... babasını öldürdükten sonra tahta geçen 12. felis ketus 6 yıl tahtta kalmış, bu süre zarfında hükmettiği topraklara yenilikler getirmiştir. bunlardan birisi, çinden getirtmiş olduğu katı meyve sıkacağıdır. daha önce uzun uğraşlar sonucu meyve suyuna sahip olan halk, katı meyve sıkacağıyla büyük rahatlığa kavuşmuş, sıkacak krallıktaki tüm evlerin vazgeçilmez mutfak aleti haline gelmiştir. bu jesti yüzünden halk, kralı bağrına basmış, felis ketusun uzun yıllar kralları olarak kalmasını istemiş fakat kral, kıskanç kardeşi tarafından bangicamping yaparken ipi kestirilerek genç yaşta katledilmiştir.


bir türkmen hükümdarı bir kız sevmiş. tabii hükümdar olduğu için hemen kızı alırım diye düşünmüş ama çok yanılıyormuş. babası kızı vermemiş. bunun üzerine hükümdar kızı kaçırmaya karar vermiş. bir gün kız bağda üzüm toplarken hükümdarın adamları gelip ağzını burnunu kırmış, sonra da çuvala atıp hükümdara götürmüşler. fakat hükümdar kızın bu halini görünce aşkı kaçıvermiş. "götürün bunu, ben vazgeçtim" demiş. kız da "o kalpak kafana yapışsın inşAllah" diye dua etmiş. hakikaten o günden sonra hükümdarın kalpağı kafasından bir türlü çıkmamış ve onunla ölüp gitmiş. derler ki her bahar mezarının başında kalpak şeklindeki bu çiçek çıkar, hükümdara ağlarmış.


- komşu komşu huu!
- ne?
- oğlun geldi mi?
- geldiii.
- ne getirdi?
- sanane.
- ya bi baksana yüzüme.
- ne var?
- bi şey getirmedi de mi?
- hey ya Rabbim ya!

11 yorum:

bunusevdim dedi ki...

Dört hikaye de birbirinden ibretlikti :) Ama özellikle bangicamping yaparken kardeşi tarafıdnan katledilen 12. felis ketusun hikayesinden çok şey edindim.
Fotoğrafların da çok güzel, eline sağlık.

hatma dedi ki...

çok şey edinmenize çok sevindim. keşke herkes çok şey edinse ama insanlarımız çok duyarsız.

yunivers dedi ki...

ben cok ibret aldım şahsen. bi daha asla banci camping yapmicam. didaktik hikayelerinizin devamını bekliyoruz hocam

hurye dedi ki...

bangi campingi arattırdım gogılede bulamadım cahilliğime verin hocam

Adsız dedi ki...

In addition, Po - P (Picture over Picture) function allows CCTV monitor to display video from alarm
channel without leaving the viewing mode of the current image.
The NP-NF310 retails around $350 and features an
ultra fast start-up speed (under 3 seconds) and
a 9+ hour battery life. If the system is just in sleep mode then the resume time
is instant.

Feel free to surf to my web blog ... samsung chromebook

Adsız dedi ki...

You see people passing time by checking on friends, catching up on texts or e-mail or playing a video game oblivious to what is happening around.
Altogether, one will find it easy to edit files, upload them and share them with others, as well as take either single images and look at them for instant review on the 480 by 360
screen. Moreover, it has been observed that Apple's i - Phone apps access personal data without asking user's permission the way it should be.


Also visit my webpage - samsung galaxy s4

Adsız dedi ki...

School-age kids have become the world's youngest i - Phone developers. This article lists the most promising and thought provoking tech gadgets available for under $100. You can edit and set for conversion here, such as file and title name, bit rate, frame rate, file size, frame resolution, aspect ratio, volume, and so on.

Also visit my web-site apple tv

Adsız dedi ki...

The proceeds where split between, Cancer Research, Mc - Millan Cancer Support and Bart's Hospital East Wing, and dedicated to the memory of David's natural father Antonio Senezio, who died
of cancer in 2007. Red lights can be tricky but can be made to look good if you're careful. On the other hand, the Nano worked fine, but after a couple of hours of steadicam work, my arms were getting tired.

Also visit my web blog :: canon eos 6d

Adsız dedi ki...

But, with the most recent turn of events, the i - Phone 5 has
made a landmark in the smartphone industry. Because we're functioning off of absolutely nothing more than pure rumors and speculation, I might be looking at as well much into this and the i - Phone start has been and will carry on to be delayed for simple and extremely evident factors. Then it was dragged by a string and the results are there in front of you.

my web site ... samsung galaxy s4

Adsız dedi ki...

Decide what you want in terms of features, processing power,
memory and hard drive capacity, never forgetting graphics cards, size
and quality of display and the weight and battery life. Here are just a few examples of
the kinds of meditation we can experience:. You
will get amazing discounts and thus saving your
money.

Check out my homepage - blackberry playbook

Adsız dedi ki...

The maintenance free batter operated fan operates at two speeds and clips anywhere.
Fadell has worked with Steve Jobs for several
years and architected Apple's i - Pod and the first few versions of the i - Phone, some of the most successful consumer electronics products in our time. The devices must be hooked to a power source and be connected to WI-FI for it to automatically back up.

Also visit my web-site ... nest thermostat

Yorum Gönder

 
Powered by Blogger widgets